www.par.co.il
השקעות נבונות מתחילות עם - פר

מה זה נדל"ן?

נדל"ן הינו קיצור של המושג "נכסי דלא ניידי", זאת בניגוד ל"מיטלטלין" שהם נכסים ניידים. כאשר חושבים על נדל"ן כאפיק השקעה יש לקחת בחשבון כי לרוב מדובר במבט לטווח ארוך, וכמובן, השקעה זו דורשת סכומי כסף התחלתיים גבוהים. סכומים אלו נובעים כמובן מרכישת הקרקע או הנכס, אך לא רק. גם עלויות השירותים הכרוכים בביצוע עסקאות מקרקעין הינם גבוהים יחסית לאפיקי השקעות אחרים. למשל שירותיהם של עורכי דין, שמאים, רישום במוסדות ממשלתיים, אגרות ושירותים נוספים, בנוסף לכך שהמיסוי על עסקי הנדל"ן הם מהגבוהים בשוק המסחר. בהתחשב בכך שנדרשים סכומי כסף גדולים, על המשקיע לבחור את השקעתו הספציפית בתחום הנדל"ן בהתבסס על ידע וצפי להתפתחות בשוק זה, ולא להמר על קרקע או נכס שנראים טוב, ומניבים. יש לבדוק בשבע עיניים ובעזרת אנשי מקצוע את הנכס המיועד, ואת קיומם של אישורים והיתרים מתאימים שאם לא, העסקה עשויה לקרוס עוד לפני הנחת אבן הפינה.

מבחינת כדאיות הרכישה וההשקעה, ישנן תקופות שונות, חלקן רווחיות מאוד, ובחלקן חלה האטה משמעותית בענף הנדל"ן, כמו בעת האחרונה. מלבד מחירי הדירות והשכירויות שמשתנים לאורך השנים, במקרה של רכישת קרקע ותחילת העבודה עליה, גם המחירים הנוגעים לבניה ושירותים נלווים עשויים להשתנות במהלך התקופה. שינויים אלו דורשים ולו מחקר בסיסי בכדי לנסות לצפות עד כמה הם עשויים להיות תנודתיים. לכן כאשר מכוונים לאפיק הנדל"ן, יש להיאזר בסבלנות ולקבל החלטות מתוך מוכוונות לטווח הארוך, ולהשקעות מעין אלו נדרש משקיע רציני וסבלני, בעל בסיס כלכלי מספיק יציב כך שלא יזדקק לנזילות הכספים שהושקעו.

כמו כן, ישנם סוגי נדל"ן שונים, למשל משרדים, תעשייתיים, המיועדים לשכירות ומשפחתיים. כמו כן ישנן גם דרכים שונות להשקעה, בין אם רכישת קרקע, ולאחר מכן בניה עליה, או רכישת מבנים קיימים בצפייה שערכם יעלה, או במטרה לרווח פסיבי מתשלומי שכירות בנוסף לעליה בערך הקרקע.
גם רמת הסיכון אותה מוכן המשקיע לקחת על עצמו הינה פרמטר חשוב בבחירת ההשקעה בנדל"ן, במיוחד כאשר מדובר בסכומי כסף גדולים. כצפוי, הרמת פרויקט נדל"ן מאפס, כלומר החל משלב קניית הקרקע נחשב מסוכן יותר מאשר קנייה של בניין מגורים בנוי או אפילו דירה יחידה, המתחילה להחזיר את ההשקעה, ולאחר מכן אך להניב רווחים כבר מרגע סגירת העסקה ושיכון הדיירים בה. אולם ההשקעות המסוכנות יותר הן גם אלו המאפשרות רכישה במחירים זולים יותר מאשר אם אותם נכסים היו נמכרים לאחר סיום הבנייה.

אחרי שמביאים בחשבון את הנקודות והאילוצים הנ"ל, ומחליטים ללכת על השקעה בעסקי הנדל"ן, יש לקבל כמה החלטות בסיסיות נוספות ולצאת עם תוכנית פעולה מסודרת להרמת ההשקעה בצורה מדויקת עד כמה שאפשר, בכדי להימנע ממחדלים הנובעים מתכנון לקוי ועלולים להעלות קשיים על התקדמות הפרויקט. תכנון ראוי והיעזרות באנשים מקצוע מובילים בתחומם יביא בסופו של דבר לצמצום הוצאות עודפות, וכך לעליה ברווחיות ההשקעה. בהתאם לתוכנית הבסיס ולהמלצות שנתקבלו ניתן לבחור את סוג הנדל"ן המתאים. אם למשקיע יחיד אין מספיק כסף בכדי להרים את פרויקט ההשקעה המתוכנן, אפשר לשקול אפשרות של התאגדות עם מספר משקיעים נוספים, וכך להקים קבוצת רכישה.

אולם אחד היתרונות הגדולים של עסקאות נדל"ן הוא שלאחר שהן מתחילות להניב הן "רצות", ודורשות תחזוקה וטיפול מעטים יחסית, וניתנים לפיתרון בעזרתם של אנשי מקצוע ספציפיים. כמו כן, במקרה של בניינים, ניתן לשכור חברת ניהול ולתת לעניינים לרוץ (ועריכת בדק בית אחת לתקופה).

 
 
מה זה קבוצת רכישה?
זוהי קבוצה של אנשים פרטיים המתארגנים יחד להקמת פרויקט בניה המיועד למגורים. הרמת הפרויקט על כל שלביו מתבצעת ללא תלות בקבלן. הקבוצה מארגנת את רכישת הקרקע, את גיוס המשאבים, את רוכשי הדירות ואת אנשי הביצוע.
המשך
נדל"ן מניב: מספר עצות
קודם כל והדבר הראשון שיש לציין תמיד, ולפני השקעות נדל"ניות במיוחד, יש לתכנן היטב ובקפידה. אפיק השקעה זה פחות גמיש מאחרים, ואם אתם נכנסים אליו, אתם רוצים להיכנס נכון.
המשך
כמה מילים על משכנתא
משכנתא הינה סוג של הלוואה המיועדת לרכישת דירה. את החזרי המשכנתא ניתן לפרוס לפי שיקול הלווה עד לתקופה של 30 שנים. בהתאם לגובה ההלוואה ופריסתה, נקבע תשלום חודשי או תוכנית תשלומים חודשית, ויש שרואים בתוכנית זו את ההבדל שבין "בזבוז" הוצאות שכירות לבין השקעה ברכישת דירה...
המשך
 

כל המאמרים

חזרה